Ektoparne rasedus

Ektoparne rasedus: Mida peaksite teadma? Ektoparne rasedus, mis tuntakse ka kui väline rasedus, on tõsine meditsiiniline seisund, kus viljastunud muna ei arene emakas, vaid väljaspool seda, tavaliselt munajuhas. See võib olla potentsiaalselt ohtlik seisund, mis nõuab kiiret meditsiinilist sekkumist.

Mis on ektoparne rasedus?

Ektoparne rasedus toimub siis, kui viljastunud muna kinnitub ja hakkab kasvama väljaspool emakaõõnt. Enamikul juhtudel asub see munajuhades, kuid harvem võib see tekkida munasarjades, emakakaelas või kõhuõõnes. Kuna munajuha ega teised organid ei ole mõeldud kasvava embrüo jaoks, ei saa ektopaarne rasedus areneda normaalseks raseduseks.

Kui sageli see esineb ja mis seda põhjustab?

Ektopaarne rasedus esineb umbes 1–2% kõigist rasedustest. Kuigi täpne põhjus ei ole alati selge, on mõned riskitegurid, mis suurendavad ektopaarse raseduse tõenäosust:

  1. Eelnev ektopaarne rasedus.
  2. Põletikulised haigused või infektsioonid suguelundites.
  3. Probleemid munajuhadega, nagu eelnevad operatsioonid või kahjustused.
  4. Suitsetamine või vanus üle 35 aasta.

Kuidas vähendada riski?

Ektopaarse raseduse riski vähendamine hõlmab mõningaid elustiili muutusi ja meditsiinilisi sekkumisi. Näiteks:

  1. Lõpetage suitsetamine enne rasestumist.
  2. Kasutage kondoomi, et vältida sugulisel teel levivaid infektsioone, mis võivad põhjustada munajuhade kahjustusi.
  3. Kui teil on olnud sugulisel teel levivaid haigusi, küsige arstilt teste ja ravi, et vältida tüsistusi.
  4. Jälgige oma viljakust ja küsige arstilt nõu, kui plaanite rasestuda, eriti kui teil on olnud eelnev ektopaarne rasedus või muid riskitegureid.

Kokkuvõte

Ektopaarne rasedus on haruldane, kuid tõsine seisund, mis vajab viivitamatut meditsiinilist tähelepanu. Teades, mis see on, kui sageli see esineb ja kuidas riski vähendada, võib aidata naisi paremini ette valmistada ja teha teadlikke otsuseid oma reproduktiivtervise kohta. Kui te kahtlustate ektopaarset rasedust või teil on selle suhtes mure, pöörduge viivitamatult meditsiinilise abi poole.